Historia

Lasy i leśnictwo na terenach, które dziś wchodzą w skład Nadleśnictwa Ustroń od wieków stanowiły ważny element życia tutejszych mieszkańców. Można przyjąć, że gospodarka leśna, rozumiana jako planowe działanie, miała tu swój początek już w XVII wieku. Wówczas ziemie te objęli w posiadanie Habsburgowie, którzy zarządzali tutejszymi lasami aż do 1918 roku, kiedy to na mocy Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Przemysłu Drzewnego przeszły pod Przymusowy Zarząd Państwowy we Lwowie.

Położenie

Nadleśnictwo Ustroń jest jednym z 38 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Położone jest w południowej części województwa śląskiego na obszarze Beskidu Śląskiego oraz Krainy Śląskiej, przy granicy państwa z Republiką Czeską.

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć Nadleśnictwa Ustroń

Projekty i fundusze

MRG 2 Mała Retencja Górska

Projekty rozwojowe

Wyczerpywanie się zasobów paliw kopalnianych oraz problem nadmiernej emisji dwutlenku węgla powodują, że rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii(OZE).

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Choinki Jedynki z leśnikami

Choinki Jedynki z leśnikami

Na ustrońskim rynku odbyła się 10. grudnia charytatywna akcja leśników i Polskiego Radia - Choinki Jedynki. 14 200 złotych uzyskano z aukcji prac kompozytora i artysty malarza Marka Ałaszewskiego, piosenkarza Krzysztofa Krawczyka i aktorki Katarzyny Pakosińskiej.

Leśnicy z Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Beskidu Śląskiego" czyli nadleśnictw: Bielsko, Ustroń, Węgierska Górka i Wisła uczestniczyli w charytatywnej akcji Radiowej Jedynki - Choinki Jedynki.

10. grudnia na rynku w Ustroniu pojawiły się namioty ze stanowiskami edukacyjnymi. Można było wykonać samodzielnie ekologiczne ozdoby choinkowe, dowiedzieć się jak dokarmiać ptaki lub w jaki sposób czytać leśne tropy. Zorganizowane zostały liczne konkursy wiedzy leśnej, a uczestnicy spotkania z leśnymi edukatorami wrócili z głową pełną cennych informacji i rękoma pełnymi fajnych prezentów.

W trakcie, kiedy beskidzcy leśnicy uwijali się podczas zajęć edukacyjnych, zespół Radiowej Jedynki prowadził licytacje świątecznych obrazów wykonanych przez: kompozytora i artystę malarza Marka Ałaszewskiego, piosenkarza Krzysztofa Krawczyka i aktorkę Katarzynę Pakosińską. 

Najwyżej została wyceniona praca Marka Ałaszewskiego. Za 6 700 złotych kupiła ją firma z Buska Zdroju. Pracę Krzysztofa Krawczyka za 5 000 złotych kupiła pani Maja z Opola. Obraz Katarzyny Pakosińskiej za 2 500 złotych kupił pan Maciej z Babiego Mostu. Łącznie podczas charytatywnej akcji w Ustroniu zebrano 14 200 złotych.