Aktualności
Przyrodnik Ustroński on-line!
Szanowni Czytelnicy!
Oddajemy w Państwa ręce 19. zeszyt Przyrodnika Ustrońskiego, który powstał w roku szczególnym dla ludzkości, gdy świat ogarnięty jest pandemią choroby COVID-19, wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.
Pandemia spowodowała globalne zakłócenia społeczne i gospodarcze. Doprowadziła między innymi do opóźnienia, przesunięcia lub odwołania wielu wydarzeń społecznych, religijnych, politycznych, kulturalnych i sportowych.
O dziwo, doprowadziła także do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych! Wprowadzone dotkliwe dla ludzi ograniczenia w przemieszczaniu się, a chwilami wręcz zakaz opuszczania domów sprawiły, że przyroda „złapała oddech”, czego symbolem było pojawienia się dzikich zwierząt na ulicach wielu miast.
Pandemia skłoniła nas do zmiany zachowań i być może już na zawsze zmieni nasze spojrzenie na świat. Wpłynęła też z pewnością na zawartość prezentowanego zeszytu. Wiele zaplanowanych pierwotnie tekstów nie powstało – mamy nadzieję, że zostaną napisane i opublikowane na łamach Przyrodnika w niedalekiej przyszłości, a wiele zamieszczonych w tegorocznym zeszycie artykułów ma konwencję wspomnień, przemyśleń i refleksji po swobodnych wędrówkach w terenie, jest zapisem inicjatyw i działań podejmowanych i realizowanych w minionych czasach. W 19. zeszycie znalazły się artykuły, które są kontynuacją cykli tematycznych, zainicjowanych w poprzednich zeszytach i dotyczących ochrony przyrody, gospodarowania odpadami, lasów, geologii czy też związków pomiędzy naturą a kulturą. Wierzymy, że zawarte w artykułach informacje i przekazywane za ich pośrednictwem pasje autorów, staną się inspiracją dla Czytelników Przyrodnika Ustrońskiego do działań na rzecz ochrony środowiska i przyrodniczego dziedzictwa nie tylko w Ustroniu oraz okolicy, ale w wielu miejscach naszej planety.
Niniejszy zeszyt Przyrodnika Ustrońskiego dedykujemy pamięci profesora Gustawa Michny – klubowego Kolegi, wieloletniego członka zespołu redakcyjnego, który na zawsze odszedł z naszego kręgu. Profesor pozostawił po sobie wspaniały dorobek naukowy i mnóstwo ciepłych wspomnień i także ważne przesłanie, które tak chętnie przytaczał:
„Jeśli myślisz rok naprzód, posadź ryż. Jeśli myślisz dziesięć lat naprzód posadź drzewo. Jeśli myślisz sto lat naprzód, ucz ludzi”.
Przyrodnik Ustroński w wersji pdf do pobrania poniżej: