Wydawca treści
Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Beskidu Śląskiego
LKP "Lasy Beskidu Śląskiego" został utworzony 19 grudnia 1994 r. Objął tereny nadleśnictw: Bielsko, Ustroń, Węgierska Górka i Wisła położone w pasmach Beskidu Śląskiego, Beskidu Małego i Beskidu Żywieckiego. Jego łączna powierzchnia leśna wynosi 37 410 ha. Część północną kompleksu stanowią niewysokie wzgórza (300-520 m n.p.m.) oraz fragment doliny Wisły ze Zbiornikiem Goczałkowickim.
Celem jego utworzenia jest:
- wszechstronne rozpoznanie stanu biocenozy leśnej na ich obszarze i warunków bytowania oraz trendów zachodzących w nich zmian.
- trwałe zachowanie lub odtwarzanie naturalnych walorów lasu metodami racjonalnej gospodarki leśnej, prowadzonej na podstawach ekologicznych,
- integrowanie celów trwałej gospodarki leśnej i aktywnej ochrony przyrody,
- promowanie wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej przy wykorzystaniu wsparcia finansowego ze źródeł krajowych i zagranicznych,
- prowadzenie prac badawczych i doświadczalnictwa leśnego w celu wyciągnięcia wniosków dotyczących możliwości i warunków upowszechniania zasad ekorozwoju na całym obszarze działania Lasów Państwowych,
-
prowadzenie szkoleń Służby Leśnej i edukacji ekologicznej społeczeństwa.
Niezwykle urozmaicona pod względem przyrodniczym i krajobrazowym jest część południowa, którą zajmuje Beskid Śląski z najwyższym wzniesieniem na Baraniej Górze (ponad 1200 m n.p.m.p). Na terenie LKP znajdują się 2 duże zbiorniki zaporowe: jezioro Wielka Łąka na potoku Wapienica i Wisła- Czarne u zbiegu Białej i Czarnej Wisełki.
Wśród typów siedliskowych dominuje las mieszany górski (52%) z jednym z najcenniejszych ekotypów świerka w całej Europie- świerkiem istebniańskim. Znacznie mniejszy udział mają bór mieszany górski oraz las górski. Wyróżnionych zostało 16 typów siedliskowych: 8 nizinnych, 2 wyżynne i 6 górskich.
Wszystkie lasy na terenie kompleksu mają status lasów ochronnych.
Wśród rzadkich gatunków fauny żyją tu: gronostaj, wydra, pluszcz, zimorodek, bocian czarny, trzmielojad, trzmielojad, traszki, salamandra plamista, a z grona zwierząt zagrożonych wyginięciem: głuszec, niedźwiedź brunatny, wilk i ryś.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
"LEŚNIK" W JASZOWCU
"LEŚNIK" W JASZOWCU
Regionalny Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Leśnik"
Baza hotelowa
Obiekt posiada 93 miejsca noclegowe:
- 15 pokoi jednoosobowych,
- 21 pokoi dwuosobowych,
- 4 pokoje trzyosobowe,
- 4 pokoje czteroosobowe z aneksem kuchennym,
- 2 apartamenty.
Wszystkie pokoje są nowocześnie wyposażone, posiadają pełny węzeł sanitarny, TV satelitarną, telefony, radio itd.
Zaplecze gastronomiczne
Kuchnia „Leśnika" słynie z serwowania dań regionalnych, przygotowywanych ze świeżych, lokalnych produktów. Nasze doświadczenie gwarantuje zadowolenie z jedzenia zarówno przy organizacji uroczystych spotkań, szkoleń czy też koloni dla młodzieży. Posiłki podawane są w przytulnej stołówce przez wykwalifikowany personel.
Zaplecze rekreacyjne
Goście „Leśnika" mogą korzystać z siłowni oraz sauny. Przy Ośrodku znajduje się obszerny parking z systemem monitoringu przez kamery. Na terenie „Leśnika" znalazło się również miejsce dla najmłodszych - plac zabaw z piaskownicą i zjeżdżalnią. Spotkania integracyjne można przygotować wykorzystując wiatę z grillem. Istnieje możiwość przygotowania w „Leśniku" dań na grilla i obsługi ogniska.
Możliwości konferencyjne
„Leśnik" dysponuje jedną z największych i najnowocześniejszych w Ustroniu salą konferencyjną dla 120 osób. Jest wyposażona w nowoczesny sprzęt techniczny i audiowizualny.
- rzutniki multimedialne (stacjonarny i przenośny);
- wizualizer,
- rzutniki pisma i przeźroczy,
- TV - video,
- stacjonarny system nagłośnienia,
- automatyczna klimatyzacja.
Posiadamy również odrębną salę komputerową na 21 stanowisk PC połączonych w sieć i z dostępem do Internetu.
Spotkania integracyjne czy też szkolenia i zebrania mniejszych grup mogą się odbywać w sali kawiarnianej. Służy ona również jako miejsce wystaw i prezentacji