Asset Publisher
Organizacja
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.
Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.Do jego zadań należy całokształt spraw związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w leśnictwie, za którą ponosi pełną odpowiedzialność. Wykonuje również zadania związane z ochroną przed szkodnictwem leśnym i jego zwalczaniem, korzystając z uprawnień określonych w ustawie o lasach. Leśniczy odpowiada materialnie za powierzone mienie. Leśniczy i podleśniczy wykonują czynności powierzone w ramach nadzoru nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa w obwodach nadzorczych wspólnych. Podleśniczy przydzielony do leśnictwa podlega bezpośrednio leśniczemu.
Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżyniera nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.
Dział Finansowo-Księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz remontami w zakresie infrastruktury. Dział Administracyjno-Gospodarczy prowadzi również sprawy związane z umowami dzierżaw, podatkiem rolnym, najmem mieszkań. Działem tym kieruje sekretarz.
Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.
Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.
Stanowisko do spraw edukacji podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należą: prowadzenie zajęć edukacyjnych oraz kontakt z mediami,
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.
Asset Publisher
Asset Publisher
"LEŚNIK" W JASZOWCU
"LEŚNIK" W JASZOWCU
Regionalny Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Leśnik"
Baza hotelowa
Obiekt posiada 93 miejsca noclegowe:
- 15 pokoi jednoosobowych,
- 21 pokoi dwuosobowych,
- 4 pokoje trzyosobowe,
- 4 pokoje czteroosobowe z aneksem kuchennym,
- 2 apartamenty.
Wszystkie pokoje są nowocześnie wyposażone, posiadają pełny węzeł sanitarny, TV satelitarną, telefony, radio itd.
Zaplecze gastronomiczne
Kuchnia „Leśnika" słynie z serwowania dań regionalnych, przygotowywanych ze świeżych, lokalnych produktów. Nasze doświadczenie gwarantuje zadowolenie z jedzenia zarówno przy organizacji uroczystych spotkań, szkoleń czy też koloni dla młodzieży. Posiłki podawane są w przytulnej stołówce przez wykwalifikowany personel.
Zaplecze rekreacyjne
Goście „Leśnika" mogą korzystać z siłowni oraz sauny. Przy Ośrodku znajduje się obszerny parking z systemem monitoringu przez kamery. Na terenie „Leśnika" znalazło się również miejsce dla najmłodszych - plac zabaw z piaskownicą i zjeżdżalnią. Spotkania integracyjne można przygotować wykorzystując wiatę z grillem. Istnieje możiwość przygotowania w „Leśniku" dań na grilla i obsługi ogniska.
Możliwości konferencyjne
„Leśnik" dysponuje jedną z największych i najnowocześniejszych w Ustroniu salą konferencyjną dla 120 osób. Jest wyposażona w nowoczesny sprzęt techniczny i audiowizualny.
- rzutniki multimedialne (stacjonarny i przenośny);
- wizualizer,
- rzutniki pisma i przeźroczy,
- TV - video,
- stacjonarny system nagłośnienia,
- automatyczna klimatyzacja.
Posiadamy również odrębną salę komputerową na 21 stanowisk PC połączonych w sieć i z dostępem do Internetu.
Spotkania integracyjne czy też szkolenia i zebrania mniejszych grup mogą się odbywać w sali kawiarnianej. Służy ona również jako miejsce wystaw i prezentacji