Asset Publisher Asset Publisher

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Ustroń lasy niestanowiące własności Skarbu Państwa obejmują ponad 3900 ha.

Porozumienie w sprawie powierzenia przez Starostę Cieszyńskiego prowadzenia spraw z zakresu nadzoru nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, położonych na terenie miast i gmin: Brenna, Chybie, Cieszyn, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Skoczów, Strumień, Ustroń, Zebrzydowice zostało zwarte w dniu 30.04.2024 pomiędzy: Starostą Cieszyńskim a Nadleśniczym Nadleśnictwa Ustroń.

Do zadań powierzonych Nadleśnictwu przez Starostę należą:

  1. Określanie w drodze decyzji zadań dla właścicieli lasów (w przypadku braku uproszczonego planu urządzenia lasu);
  2. Dokonanie oceny udatności upraw leśnych objętych zalesieniem najpóźniej w piątym roku od zalesienia gruntu;
  3. Cechowanie drewna pozyskanego w lasach oraz wystawianie świadectwa legalności pozyskania drewna;
  4. Określanie w drodze decyzji zadań z zakresu gospodarki leśnej na podstawie inwentaryzacji stanu lasu dla lasów rozdrobnionych o powierzchni do 10 ha;
  5. Wydanie decyzji nakazujących w przypadku niewykonania przez właścicieli lasów obowiązków Ustawy o lasach (art.13 ust.1), lub zawartych w uproszczonym planie urządzenia lasu lub w decyzji określającej zadania z zakresu gospodarki leśnej;
  6. Lustracja stanu lasów i kontrola prawidłowości wykonania przez właścicieli lasów obowiązków określonych w uproszczonym planie urządzenia lasu lub w/w decyzji

 

Na podstawie ustawy o lasach, gospodarkę leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa prowadzi się na podstawie uproszczonych planów urządzenia lasu. Plany te są sporządzane na zlecenie i koszt starostwa dla każdej gminy. Jest to dokument opisujący las i grunty przeznaczone do zalesienia oraz określający zadania z zakresu gospodarki leśnej (ilość drewna przewidzianego do wycięcia, rozmiar zalesień i odnowień, pielęgnowanie i ochronę lasu, w tym również ochronę p-poż). Uproszczone plany urządzenia lasu sporządzane są na okres 10 lat. W lasach, dla których nie ma opracowanych takich planów, zadania niezbędne do wykonania ustala się w drodze decyzji administracyjnej.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

"LEŚNIK" W JASZOWCU

"LEŚNIK" W JASZOWCU

Regionalny Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Leśnik"

        Baza hotelowa

Obiekt posiada 93 miejsca noclegowe:

  • 15 pokoi jednoosobowych,
  • 21 pokoi dwuosobowych,
  • 4 pokoje trzyosobowe,
  • 4 pokoje czteroosobowe z aneksem kuchennym,
  • 2 apartamenty.

Wszystkie pokoje są nowocześnie wyposażone, posiadają pełny węzeł sanitarny, TV satelitarną, telefony, radio itd.

       Zaplecze gastronomiczne

Kuchnia „Leśnika" słynie z serwowania dań regionalnych, przygotowywanych ze świeżych, lokalnych produktów. Nasze doświadczenie gwarantuje zadowolenie z jedzenia zarówno przy organizacji uroczystych spotkań, szkoleń czy też koloni dla młodzieży. Posiłki podawane są w przytulnej stołówce przez wykwalifikowany personel.

       Zaplecze rekreacyjne

Goście „Leśnika" mogą korzystać z siłowni oraz sauny. Przy Ośrodku znajduje się obszerny parking z systemem monitoringu przez kamery. Na terenie „Leśnika" znalazło się również miejsce dla najmłodszych - plac zabaw z piaskownicą i zjeżdżalnią. Spotkania integracyjne można przygotować wykorzystując wiatę z grillem. Istnieje możiwość przygotowania w „Leśniku" dań na grilla i obsługi ogniska.

       Możliwości konferencyjne

„Leśnik" dysponuje jedną z największych i najnowocześniejszych w Ustroniu salą konferencyjną dla 120 osób. Jest wyposażona w nowoczesny sprzęt techniczny i audiowizualny.

  • rzutniki multimedialne (stacjonarny i przenośny);
  • wizualizer,
  • rzutniki pisma i przeźroczy,
  • TV - video,
  • stacjonarny system nagłośnienia,
  • automatyczna klimatyzacja.

 

Posiadamy również odrębną salę komputerową na 21 stanowisk PC połączonych w sieć i z dostępem do Internetu.
Spotkania integracyjne czy też szkolenia i zebrania mniejszych grup mogą się odbywać w sali kawiarnianej. Służy ona również jako miejsce wystaw i prezentacji