Asset Publisher Asset Publisher

21 Piknik Naukowy w Warszawie

Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Beskidu Śląskiego” reprezentował Lasy Państwowe podczas tegorocznego 21 Pikniku Naukowego w Warszawie. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa plenerowa impreza popularnonaukowa w Europie. Motywem przewodnim była Ziemia. Leśnicy dzięki interaktywnym zadaniom tłumaczyli między innymi jak rodzaje gleb wpływają m.in. na kształtowanie siedlisk lasowych.

Ile wody może zmagazynować drewno?  Jak nasze codzienne konsumenckie wybory wpływają na powierzchnię i bioróżnorodność lasów na świecie?  Czy rodzaj podłoża przekłada się na coroczne liczenie populacji  dzikich zwierząt w lasach?  O tym w eksperymentalny, interaktywny sposób mógł się przekonać każdy gość naszego stoiska. Specjalnie dla najmłodszych uczestników pikniku zostało zorganizowane stanowisko, na którym  szablony zwierząt z drewnianej sklejki można było pokolorować używając naturalnych barwników pochodzących ze świeżych  kwiatów , traw i różnych rodzajów ziemi : od torfu, poprzez glinę, po piasek.  Ogromną atrakcją pikniku była również ścieżka zmysłów, czyli szlak wysypany szyszkami, igliwiem, żwirem, torfem , drobnymi kamieniami i piaskiem. Centrum stoiska stanowiła przygotowana we współpracy z krakowskim Muzeum Gleb  ekspozycja profili glebowych oraz stanowisko, na którym korzystając z fachowych wskazówek leśnika można było własnoręcznie wykonać mini przekrój gleby – „profilek".  Na rodziny czekała gra plenerowa , w której każdy etap był poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie czy gospodarujemy powierzchnią naszej planety na tyle mądrze, by uratować lasy i dżungle –producentów niezbędnego nam i życiu biologicznemu tlenu. Dla dorosłych i dzieci leśnicy przygotowali również quiz wiedzy przyrodniczej.  Amatorzy grzybobrania mogli rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące jadalnych i trujących gatunków grzybów podczas bezpośredniej rozmowy z grzyboznawcą Justynem Kołkiem.

Ideą Pikniku Naukowego organizowanego przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik jest popularyzacja nauki i badań naukowych w różnych dziedzinach.  Forma warsztatów wymuszająca bezpośrednie zaangażowanie zwiedzających to promocja nauki poprzez bezpośrednie doświadczenie.  Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się "żywa biblioteka",   w której eksperci z różnych dziedzin przez 20 minut, w bezpośredniej rozmowie  odpowiadali na pytania zainteresowanych. Jednym ze specjalistów był profesor Łukasz Turski, fizyk, zawodowo związany z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN,  pomysłodawca Pikniku Naukowego. Odwiedzający piknik mogli również  m.in. przekonać się, jak wyglądały gatunki zwierząt starsze niż ludzkość , zobaczyć czaszkę nadwiślańskiego mamuta,  zobaczyć jak wygląda Ziemia z kosmicznej perspektywy i zgłębić tajniki badań wnętrza naszej planety.