Asset Publisher Asset Publisher

UŻYTKOWANIE LASU

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

      Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

       O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Choinki Jedynki z leśnikami

Choinki Jedynki z leśnikami

Na ustrońskim rynku odbyła się 10. grudnia charytatywna akcja leśników i Polskiego Radia - Choinki Jedynki. 14 200 złotych uzyskano z aukcji prac kompozytora i artysty malarza Marka Ałaszewskiego, piosenkarza Krzysztofa Krawczyka i aktorki Katarzyny Pakosińskiej.

Leśnicy z Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Beskidu Śląskiego" czyli nadleśnictw: Bielsko, Ustroń, Węgierska Górka i Wisła uczestniczyli w charytatywnej akcji Radiowej Jedynki - Choinki Jedynki.

10. grudnia na rynku w Ustroniu pojawiły się namioty ze stanowiskami edukacyjnymi. Można było wykonać samodzielnie ekologiczne ozdoby choinkowe, dowiedzieć się jak dokarmiać ptaki lub w jaki sposób czytać leśne tropy. Zorganizowane zostały liczne konkursy wiedzy leśnej, a uczestnicy spotkania z leśnymi edukatorami wrócili z głową pełną cennych informacji i rękoma pełnymi fajnych prezentów.

W trakcie, kiedy beskidzcy leśnicy uwijali się podczas zajęć edukacyjnych, zespół Radiowej Jedynki prowadził licytacje świątecznych obrazów wykonanych przez: kompozytora i artystę malarza Marka Ałaszewskiego, piosenkarza Krzysztofa Krawczyka i aktorkę Katarzynę Pakosińską. 

Najwyżej została wyceniona praca Marka Ałaszewskiego. Za 6 700 złotych kupiła ją firma z Buska Zdroju. Pracę Krzysztofa Krawczyka za 5 000 złotych kupiła pani Maja z Opola. Obraz Katarzyny Pakosińskiej za 2 500 złotych kupił pan Maciej z Babiego Mostu. Łącznie podczas charytatywnej akcji w Ustroniu zebrano 14 200 złotych.