Asset Publisher Asset Publisher

PARKI KRAJOBRAZOWE

Część lasów Nadleśnictwa Ustroń położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, który został utworzony w 1998 r. Powierzchnia Parku wynosi 38.620 ha, natomiast jego otuliny - ok. 22.285 ha.

        Obejmuje on tereny leśne dwóch pasm górskich - Czantorii (995 m npm) oraz Baraniej Góry (1 220 m npm), które zbudowane są głównie z piaskowca godulskiego. Ulegając erozji pod wpływem wiatru i wody tworzą malownicze progi i wodospady w dolinach potoków, oraz formy skałkowe (niektóre z nich objęte ochroną jako pomniki przyrody). Głębokie doliny o stromych zboczach sprzyjają powstawaniu osuwisk zarówno powierzchniowych jak i podziemnych. Sieć podziemnych szczelin osiąga nieraz duże rozmiary tworząc jaskinie. 

       Park krajobrazowy jest obszarem chronionym ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Jego  podstawowym założeniem jest umiejętne i racjonalne łączenie funkcji ochronnych z gospodarczymi. W gospodarce na terenie parku obowiązuje zasada ekorozwoju. Oznacza to stosowanie zrównoważonej gospodarki rolnej i leśnej, racjonalne korzystanie z wód i kopalin, właściwą gospodarkę odpadami, wprowadzanie tzw. czystej energii. Przede wszystkim zaś eliminowanie działalności powodującej trwałe, nieestetyczne zmiany krajobrazu, zanieczyszczenie środowiska lub zakłócanie naturalnych procesów przyrodniczych.

       Wszystkie te czynniki powodują, że Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego jest szczególnie atrakcyjny dla turystyki i różnych form wypoczynku.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

POMNIKI PRZYRODY

POMNIKI PRZYRODY

Na obszarze administrowanym przez Nadleśnictwo Ustroń zlokalizowanych jest łącznie 20 pomników przyrody ożywionej i nieożywionej. Do pomników przyrody ożywionej należy: 12 pojedynczych drzew, 2 skupiska podwójnych drzew, 1 okaz pnącza

       Do najbardziej wyróżniających się drzew pomnikowych należą:

  • jodła pospolita o obwodzie 416 cm. rosnąca na zachodnich stokach góry Kotarz w Brennej na terenie leśnictwa Hołcyna, uznawana za druga co do grubości jodłę w Polsce.
  • buk pospolity o obwodzie 485 cm. rosnący w Ogrodzonej w lesie Kamieniec na terenie leśnictwa Kalembice, będący najokazalszym przedstawicielem tego gatunku na terenie Powiatu Cieszyńskiego .
  • klon jawor o obwodzie 367 cm. rosnący w pobliżu żródlisk potoku Nostrożny w Brennej na terenie leśnictwa Bukowa.
  • cis pospolity/ dwupniowy/ o obwodach pni 147 cm. i 152 cm. rosnący w Brennej Leśnicy, prawdopodobnie najstarszy spośród wszystkich drzew będący w wykazie.
  • sosna pospolita o obwodzie 255 cm. rosnąca w Czarnym Lesie w Górkach Wielkich na terenie leśnictwa Równica, nie mająca sobie równej grubością w Powiecie Cieszyńskim.

 

       Do pomników przyrody nieożywionej należą 4 jaskinie oraz 1 głaz narzutowy.

       Wszystkie jaskinie, pomniki przyrody nieożywionej położone są na terenie Gminy Brenna.

       Najdłuższą i najgłębszą spośród tych jaskiń jest Jaskinia w Trzech Kopcach położona na południowych stokach Trzech Kopców w leśnictwie Bukowa, będąca jednocześnie drugą jaskinią pod względem długości w polskich Karpatach Fliszowych. Łączna długość jej korytarzy wynosi 1244 m. a głebokość -28 m.

       Jaskinia Głęboka w Stołowie położona na południowo- zachodnich stokach góry Stołów w leśnictwie Bukowa jest pierwsza jaskinią w Polsce uznaną za pomnik przyrody przez Radę Gminy.

       Do bardzo cennych pomników przyrody nieożywionej należy również głaz narzutowy granitowy "Rosnący Kamień" z pogórza w leśnictwie Górki. Jest on bardzo ważny ze względu na swoją lokalizację, która jednocześnie wyznacza południową granicę maksymalnego zasięgu lądolodu plejstoceńskiego.