Aktualności Aktualności

Stół dla ptasich gości

Właściwe dokarmianie to prawdziwa sztuka. Najważniejszą zasadą jest regularne podawanie świeżej karmy i zapewnienie ptakom dostępu do wody, do czasu nadejścia wiosny.

Zima to szczególnie trudny czas dla dzikich ptaków. Krótki dzień i niesprzyjająca aura (marznący deszcz, mżawka, opady śniegu)  nie pozwalają im wystarczająco zaspokoić głodu. Umiejętne  i systematyczne dokarmianie pozwoli przetrwać ten trudny czas wielu gatunkom ptaków i daje dużo radości z obserwacji skrzydlatych przyjaciół.

W Nadleśnictwie Ustroń przy leśniczówkach i składach drewna całą zimę działają „ptasie stołówki”.   Ptaki, które najczęściej  je odwiedzają ( sikory, zięby, dzwońce, wróblowate i dzięcioły)  są dokarmiane przede wszystkim  słonecznikiem, pestkami dyni, słoniną (koniecznie niesoloną) i  gotowymi mieszankami tłuszczu oraz ziaren , tzw. „ptasimi pyzami”. Większe ptaki, np. kawki, gawrony, chętnie jedzą grube kasze i ziarna. Jabłkami nie pogardzą, przede wszystkim przedstawiciele rodziny drozdowatych, jak kos i kwiczoł. Podawana karma musi być zawsze świeża i czysta. Jej ilość jest różna w zależności od warunków pogodowych. W czasie siarczystych mrozów, dobrym starym pomysłem jest po prostu wywieszenie kawałka słoniny, ale czystej, bez soli i przypraw. Ptaki nie mają  woreczka żółciowego, ich możliwości wydalania soli są ograniczone. Kiedy jej stężenie w organizmie jest zbyt duże, a ptak nie może się napić, przeżywa męki. Warto przy tym pamiętać, że skrzydlaty gość nie ugasi pragnienia lodem ani śniegiem. Z tego powodu nie karmimy ptaków również pieczywem. Chleb nie dość, że jest dla nich bezwartościowym pokarmem, to jeszcze w dodatku trującym. Karmione pieczywem ptaki chorują na zwyrodnienia stawów, kwasicę, zatrucia pokarmowe, choroby nerek. Ta zasada dotyczy także wodnych gatunków ptaków. Wrzucane do wody kawałki pieczywa, gniją powodując nadmierny rozkwit glonów na powierzchni zbiorników wodnych. Glony pochłaniają tlen, gniją i wydzielają toksyny groźne dla ryb.   

Uruchomienie „ptasiej stołówki” oznacza, że trzeba pamiętać o stałym wykładaniu kamy. Sikorka bogatka zjada dziennie tyle ile sama waży,  czyli nawet do 20 g!