Aktualności Aktualności

Modernizacja Roku 2017.Głosuj na budynek Nadleśnictwa Koszęcin.

Siedziba Nadleśnictwa Koszęcin bierze udział w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Otwartym Modernizacja Roku. Zachęcamy do oddania głosu na inwestycję, która przywróciła świetność jednej z najstarszych siedzib Lasów Państwowych w Polsce.

Historia siedziby Nadleśnictwa Koszęcin sięga 1810 r. Budynek należał do Zarządu Dóbr księcia Hohenlohe-Ingelfingen, od 1945 r. jest w posiadaniu Lasów Państwowych.
Rozpoczęta w 2015 r. modernizacja budynku polegała nie tylko na przywróceniu jego pierwotnego piękna, ale także połączenia go z nowoczesnością. W tym celu wykorzystano m.in. alternatywne źródła energii przez zastosowanie do ogrzewania pompy ciepła, a także tak zagospodarowano budynek, by mógł służyć celom edukacyjnym. Montaż pomp wymagał wykonania 20 odwiertów o głębokości 99 metrów. W niewykorzystywanych dotychczas piwnicach Nadleśnictwa Koszęcin  znalazła swoje miejsce ekspozycja, przybliżająca zwiedzającym historię gminy Koszęcin. Zagospodarowano też strych, który po latach bezużyteczności, zmienił się w nowoczesną salę konferencyjną.
Budynek został zgłoszony do Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego Modernizacja Roku 2017 w kategorii zabytki. Ideą Konkursu jest propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego, a także promocja modernizacji, przebudowy i rozbudowy obiektów oraz urządzeń dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach są wyłaniani w drodze głosowania internetowego. To już XXII edycja konkursu, której finał odbędzie się w sierpniu, na zamku Królewskim w Warszawie.

Tutaj oddaj swój głos!