Aktualności Aktualności

Design i drewno w Muzeum Śląskim

DesignAwards czyli „Oskary designu" uznawane za najbardziej prestiżowe nagrody branży kreatywnej w Polsce zostały rozdane. Motywem przewodnim tegorocznej gali finałowej, która odbyła się 20 listopada br. w Muzeum Śląskim w Katowicach był papier, co dla leśników z katowickiej dyrekcji było doskonałą okazją do promocji drewna jako unikalnego, naturalnego surowca.

Design Alive Awards to nagrody przyznawane przez magazyn „Design Alive" twórcom i promotorom rozwiązań, produktów, usług czy przestrzeni powstałych z synergii designu, technologii, ekologii oraz biznesu. Mówi się, że dobry design to umiejętne wykorzystanie sieci powiązań międzyludzkich i międzybranżowych.

Symbolem połączenia pracy leśnika z potrzebami architektów czy projektantów jest drewno. Pojawił się więc pomysł stworzenia instalacji - stosu drewna, we foyer Muzeum Śląskiego.  - Lasy Państwowe i leśnicy oprócz samego dostarczania surowca, wpływają istotnie na jego jakość, na której bardzo zależy twórcom pięknych przedmiotów z drewna – mówił podczas gali Wiktor Naturski, st. specjalista Służby Leśnej ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Ustroń.

Z najlepszymi twórcami w Polsce śląscy leśnicy rozmawiali o uniwersalności i odnawialności drewna, o metodach hodowli i ochrony lasu, pozyskaniu drewna i jego certyfikacji. Poruszone zostały także gorące tematy zamierania lasów świerkowych w Beskidach i w Puszczy Białowieskiej.

Mamy nadzieję, że obecności leśników i rozmowy o drewnie przy drewnie, które można było własnoręcznie ocechować, stały się inspiracją do jeszcze bardziej kreatywnego myślenia i tworzenia.

RELACJA DESIGNALIVE AWARDS 2016