Aktualności Aktualności

Bociany czarne w Nadleśnictwie Ustroń

Co prawda nie chwaliliśmy się tym długo, ale chyba najwyższy czas napisać o tym fakcie: przyleciały do ustrońskich lasów bociany czarne!

Wiemy to doskonale, ponieważ we współpracy z Leśnym Zakładem Doświadczalnym SGGW z Rogowa prowadzimy monitoring gniazd tych cudownych ptaków. Długo przed okresem lęgowym przy bocianich gniazdach zamontowaliśmy dobrze ukryte foto kamery. Wyczuwają one ruch i robią zdjęcia, które przesyłają nam na skrzynki pocztowe. Dzięki temu wiemy kiedy bociany czarne do nas przyleciały, ile ich jest i co u nich słychać. Monitoring gniazd w ciągu całego sezonu pozwoli ocenić  sukces lęgowy . Z obserwacji dowiemy się  ile w tym roku gniazdujące u nas bociany czarne  zniosą jaj, ile piskląt się wykluje, ile z nich przeżyje. Foto kamery pomogą nam też  dowiedzieć się kto jeszcze odwiedza bocianie gniazda – czy to są niegroźne kowaliki, wiewiórki czy też śmiertelnie groźne dla piskląt drapieżniki takie jak kuna.

Na razie wiemy, że najwcześniej bociany czarne przyleciały do gniazda w Dębowcu, gdzie foto kamera uchwyciła parę 29 marca. Do Pruchnej pierwszy bocian czarny zawitał drugiego kwietnia, a po czterech dniach dołączyła do niego partnerka. W drugim gnieździe - zlokalizowanym w leśnictwie Dębowiec, które niestety zimą uległo częściowemu zniszczeniu – na razie pojawiła się tylko… wiewiórka.

Na naszej stronie będziemy co jakiś czas publikowali wieści z bocianich gniazd. Zapraszamy serdecznie do bieżącego śledzenia sytuacji.